Aloha State Games
Hawaii
JUNE 2000

100m-
M30 Frank Irwin
11.69
  M35 Kent Untermann
11.61
  M40 Phillip Oyape
12.06
  M45 Dacre Bowen
11.67
  M50 Allen Ng
12.53
  M55 Walter Ritte
12.94
  M60 Stanford Kuroda
14.31
  M65 Hesley DeBow
14.16
  M70 Pat Brown
15.48
  M80 Chuck Yogi
20.78
100m-
W35 Deborah Scott
14.11
  W45 Robyn Calhoun
14.37
       
200m-
M30 Frank Irving
24.27
  M35 Kent Untermann
23.83
  M40 Phillip Oyape
25.25
  M45 Dacre Bowen
24.62
  M50 Ron Pate
27.51
  M55 Walter Ritte
27.09
  M60 Rudy Kainuma
32.20
  M65 Hesley DeBow
30.96
  M70 Bob Voege
38.88
  M80 Chuck Yogi
49.76
200m-
W45 Robyn Calhoun
31.50
       
400m-
M30 Farand Scott
62.74
  M35 Kent Unterman
54.51
  M40 Francis Mukai
59.62
  M45 Marvin Jones
59.11
  M55 Walter Ritte
61.17
  M60 Stanford Kuroda
74.22
  M65 Bill Cunningham
75.06
  M70 Brooks Kakiuchi
1:39.71
  M75 Naoto Inada
2:05.69
  M80 Bob Terukina
2:12.06
400m-
W45 Robyn Calhoun
1:21.5
       
800m-
M30 Farand Scott
2:48.49
  M35 Neil Ihrig
3:41.90
  M40 Bryan Galloway
2:15.79
  M45 Willes Lee
2:27.79
  M50 Ron Pate
2:23.26
  M55 Sai Ching
2:20.05
  M60 Geoff Howard
2:47.52
  M65 Bill Cunningham
3:02.30
  M70 Bruce Kakiuchi
4:01.61
  M75 Naoto Inada
4:55.18
  M80 Masaru Morikawa
4:01.84
800m-
W50 Karen Loomis
3:27.54
       
1500m-
M30 Eric Stabb
4:10.98
  M40 Ashley Dustow
4:47.34
  M50 Ron Pate
5:02.99
  M65 Cliff Youth
7:06.08
  M70 Brooks Kakiuchi
8:04.13
  M75 Naoto Inada
10:52.45
  M80 Masaru Morikawa
8:08.04
1500m-
W30 Buffy Whiteman
5:24.19
  W35 Heidi Ballendorf
5:18.32
  W40 Beth Blackburn
7:11.96
  W45 Cyndi Medeiros
7:21.28
  W50 Karen Loomis
6:48.42
       
3000m-
M40 Ashley Dustow
10:14.00
  M50 Ron Pate
10:52.53
  M55 Richard Senelly
11:02.50
  M65 Cliff Youth
15:28.47
  M80 Masaru Morikawa
17:38.80
  W35 Heidi Ballendorf
11:12.45
3000m-
W40 Beth Blackburn
15:29.00
  W45 Cyndi Medeiros
15:30.43
       
80m Hurdles-
M70 Pat Brown
19.75
       
100m Hurdles-
M50 Robert Larson
18.97
  M55 Michael Dudock
24.22
  M60 Lionel Low
22.27
       
110m Hurdles-
M30 Farand Scott
23.39
  M35 Edwin Alfaro
20.03
       
400m Hurdles-
M35 Steve Sakuma
1:25.49
  M45 Philip Doi
79.29
  M55 Michael Dudock
1:48.67
       
High Jump-
M30 Will Gardner
1.57
  M40 Bob DiBenedetto
1.42
  M45 Taras Chepurny
1.68
  M50 Rob Larson
1.22
  M55 Don Hemmes
1.27
  M60 Lionel Low
1.22
  M65 Vernon Knight
1.02
  M70 Pat Brown
1.07
High Jump-
W30 Maya Pruett
1.27
       
Pole Vault-
M45 Bruce Bucky
2.74
  M50 Thomas Reppuhn
2.13
  M55 Michael Dudock
1.68
  M60 Lionel Low
2.13
       
Long Jump-
M30 Freddie Florentz
5.92
  M35 Steve Sakuma
4.17
  M40 Bob DiBenedetto
4.22
  M45 Taras Chepurny
5.21
  M50 David Shields
4.47
  M55 Jack Karbens
3.68
  M60 Lionel Low
4.39
  M70 Pat Brown
3.68
  M75 Roger Lee
2.08
Long Jump-
W30 Maya Pruett
4.11
  W45 Cyndi Medeiros
3.05
       
Triple Jump-
M30 William Gardner
11.07
  M35 Steve Sakuma
8.26
  M45 Taras Chepurny
10.85
  M50 David Shields
9.75
  M55 Jack Karbens
8.15
  M60 Lionel Low
9.37
  M65 Vernon Knight
6.86
  M70 Robert Voege
6.10
Triple Jump-
W30 Carla Day
8.20
       
Shot Put-
M35 Steve Sakuma
7.47
  M40 Dale Carstensen
10.24
  M45 Gerald Chun
7.75
  M50 Bill Rees
9.55
  M55 Jack Karbens
9.04
  M60 Carl Hanson
8.15
  M70 Bob Voege
9.04
  M75 Roger Lee
6.35
  M80 Masuko Muji
5.87
Shot Put-
W30 Denise Rodriguez
7.72
  W35 Donna Spaddy
6.43
       
Discus-
M40 David DeWeese
38.84
  M45 Gerald Chun
23.14
  M50 Billy Rees
32.26
  M55 Jack Karbens
29.72
  M60 Carl Hanson
27.76
  M65 Edward Van Pelt
40.13
  M70 Bob Voege
25.68
  M75 Roger Lee
15.27
       
Javelin-
M35 Steve Sakuma
25.60
  M40 David DeWeese
50.24
  M50 Thomas Reppuhn
31.80
  M55 Jack Karbens
30.58
  M60 Carl Hanson
21.11
  M70 Robert Voege
18.85